Tekerlekli Patenler

Tekerlekli Paten

Tekerlekli Paten

Tekerlekli Patenlerle ilgili bir yazı yazmayı uzun zamandır planlıyordum. Ancak, ne yazacağım konusunda tereddütlerim vardı. Bu yazının bu konudaki ilk yazım olması sebebiyle genel bilgiler vermeyi düşündüm. Önce tekerlekli patenin nasıl popüler olduğuyla başlayayım isterseniz. Tekerlekli paten aslına bakarsanız rus buz pateni sporcularının daha fazla antreman yapabilmeleri için tasarlanmış. Tekerlekli patenler, buz pisti dışında ve buz pateni olmadan da antrenman yapabilmelerine olanak sağladığından.

Hobi olarak kullanılan patenlerde en az 2 olmak üzere 3, 4, ve 5 adet tekerlek vardır. Hobi amaçlı patenlerde hem yavaşlayabilmek hem de durabilmek için bir fren sistemi de mevcuttur. Atlayış yapan sporcu patenlerinde ise atlayış yapabilmelerini kolaylaştıracak bir destek noktası bulunuyor. Patenler bir bot şeklindedir.  Botun altında extra bir taban daha bulunur bu taban tekerlekleri tutan tabandır. Tekerleklerin daha hızlı ve kaliteli dönebilmelerini sağlayan rulmanlar tekerleklerin ortasında bulunmaktadır. Fren sistemi sağ ayak patenininde arka kısımda bulunur. Kauçuktan yapılmış dayanıklı bir frendir. Yavaşlama işlemi bu kauçuk fren kısmının yere sürtülmesi suretiyle gerçekleşir.

Hız patenlerinde tekerleğin çapı olabildiğince büyük olması önemlidir. Bu büyüklük öncelikle patendeki tekerlek sayısına göre değişebilmektedir. İsterseniz bir de video seyredelim. Ama stres yapmayın kimse bunları yapmanızı sizden isteyemez. :-)

Parmak Kaykay

Bu yazı Tekerlekli Paten kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>